When:
November 15, 2018 @ 10:00 am – November 18, 2018 @ 6:00 pm
2018-11-15T10:00:00+03:00
2018-11-18T18:00:00+03:00

Vikingler gizemli insanlardı çünkü evcil hayvanları, köleleri, altınları mezar gemilerinde yakarken, sırları da yanıp gitmişti. Son 100 yılda bulunan arkeolojik bulgulara rağmen hala bir çok şeye açıklama bulunamadı. O dönemde o şartlarda yaptıkları olağanüstü gemilere, navigasyon aletlerine, silahlarına, strateji bilgilerine ve takım çalışmalarına hayran kalmamak elde değil.

Vikinglerin karanlık taraflarını da unutmamak lazım. Vahşi Berserker, nüfusu dengede tutmak için kralın emriyle canlı gömülen kız bebekleri, köle ticareti… söz konusu olan toprak ve para ise asla acımazlardı. Ama her şeye rağmen onlar tam bir bilgi tutkunuydu. Bir şeyler öğrenmek için can atıyorlardı, ne pahasına olursa olsun. Birkaç dil biliyorlardı, satranca benzer bir strateji oyunu oynarlardı, deniz haritaları oluştururlardı, sürekli olarak silahlarını geliştirirlerdi. Kadın-erkek eşitliğine son derece önem verirlerdi. Kadınları asla bir zayıf taraf olarak görmezlerdi ve saygı duyarlardı. Temizliğe son derece önem verirlerdi. Sıkı kuralları ve düzenleri vardı. Tarihte ilk meclis toplantılarını onlar yapmıştı diyebiliriz. Her İskandinavyalı çocuk Viking olmayı hayal ederdi çünkü Vikinglerden korkmayan yoktu. Viking olmak bir şerefti.

Saga’larda anlatılan hikayeleri ve arkeolojik bulguları birleştirirsek bu konuda bir çok şeyi aslında iyi bilmediğimiz anlaşılıyor. Ve ilginç olan şu ki, şu an yaşadığımız dünya ile benzerlikler görebileceksiniz. Bir çok sorunun cevabını bulacaksınız.

Gelin hep beraber Vikinglerle yeniden tanışalım.

Sanat daima bir mesaj görevini taşıdı. Yazılar yokken sanat vardı. Mağara resimleri, piramitler, mücevherler, silahlar ve elbette her dönem mimari yapıtlar bizleri tarih ile tanıştırdı. İnsanlar sanat kullanarak bizlere mesajlarını iletirken her dönem tarihçiler kendi yorumlarını katarak bizlere aktarmışlardı. Ancak, teknoloji ilerledikten sonra bazı teoriler doğru çıksa da, bazıları tarihin değişmesine neden oldu ve doğru bildiklerimizin bazılarının yanlış olduğunu ortaya çıkardı.Biz ise mozaik sanatını kullanarak sizleri çeşitli dönemlere götürmeyi çalışacağız. Güncel bilgileri kullanarak her sanat eserinin kendi öyküsünü anlatacağız. Ve elbette, her eserde bizim de bir mesajımız olacak. Ama bizim mesajımızı yorumlamak sanatseverlere kalacak.Garden Lodge İstanbul Mozaik Sanat evi olarak 2018-2019 sezonuna “Vikingler” adını verdik. Proje, sergi, fuar ve benzer etkinliklere Vikingler temasıyla katılacağız. Elle kesilmiş rengarenk mozaik camlar ve buz kadar soğuk mermer taşlar unutulmuş hikayeleri eserlerimizde canlandıracak.

15-18 Kasım 2018. Tuch Expo / İstanbul Fuar Merkezi. Yeşilköy / İstanbul

Share This